Our Committee


Facebook


Twitter


Instagram

Welcome to the website of the Douglas County Democratic Committee – the official County Committee of the Democratic Party of Georgia.  Here you’ll find news, events, meeting times, voter info, and contact information of our leaders.

Douglas County Executive Committee as of January 2020

Chair
Ingrid Landis-Davis
chair@dcdems.org

First Vice Chair
Christina Peterson
vicechair1@dcdems.org

Second Vice Chair
Cindy Fedack
vicechair2@dcdems.org

Third Vice Chair
Anthony Britt
vicechair3@dcdems.org

Secretary
Robin Zungia-Ortega
secretary@dcdems.org

Treasurer
Maurice C Hurry
treasurer@dcdems.org

Parliamentarian
Free Polazzo
parliamentarian@dcdems.org

Sergeant-at-Arms
Alan Nottingham
sergeantatarms@dcdems.org

Membership

All Democrats in Douglas County, GA are invited to participate in the activities and events of the Douglas County Democratic Committee if you reside in, and registered to vote in Douglas County.  The best way to start is by attending our monthly general meeting.  We meet on the second Saturday of each month at 10:00am.  Location:  St Julian’s Episcopal Church, Parish Hall, 5400 Stewart Mill Rd, Douglasville, GA 30135.

Some months, we feature prominent members of the Democratic community as guest speakers.  We report on the latest news, issues and activities are given by our Chair, Vice Chairs, Constituency Groups, County Committee members, and guests.


Learn More

Get yours

VOTE BY MAIL FAQ’s


GET YOURS

National and State Democrats

Democrat Party of Georgia Democrat National Committee

Douglas County Democratic Committee (Post Seat Holders)

At Large, Seat 1 – Elaine (EJ) Westley
At Large, Seat 2 – Free Polazzo

District 1, Seat 1 -Ferrow Bridges
District 1, Seat 2 – Myesha Good
District 1, Seat 3 – Sonia Turner

District 1, Seat 4 – Ed Krebs

District 1, Seat 5 – David Good

District 1, Seat 6 – Tracy Crooks
District 2, Seat 1 – Elva Armenta
District 2, Seat 2 – Eddie Compton
District 2, Seat 3 – Christina Peterson
District 2, Seat 4 – T. Lisa Martin
District 2, Seat 5 – Anthony Britt
District 2, Seat 6 – Gwyndolyn Parker
District 3, Seat 1 – Allan Nottingham
District 3, Seat 2 – Vacant
District 3, Seat 3 – Sylvia Wayfer
District 3, Seat 4 – Cindy Fedack
District 3, Seat 5 – Dave Fedack
District 3, Seat 6 – Tony Carthan
District 4, Seat 1 – Ingrid Landis-Davis
District 4, Seat 2 – Vacant
District 4, Seat 3 – Louis Howe
District 4, Seat 4 – Maurice C. Hurry
District 4, Seat 5 – Robin Zuniga-Ortega
District 4, Seat 6 – Farin Robinson